Amning og søvn

7 svar [Seneste indlæg]
FrkAnnette


Offline
Indmeldt:05/04/2012
I det første stykke tid havde vi en fin rutine herhjemme hvor vi gjorde følgende når Oliver vågnede: mad, bleskift, evt. snakketid, mad og søvn. Da Oliver hundrede procent faldt i søvn under amningen, gav vi ham 2 gange og den sidste omgang var inden søvn, da vi så var sikre på at han faldt i søvn og var propmæt. Efter sådan en omgang sov han 3-4 timer.

Desværre duer denne rutine ikke rigtig længere. Han bliver stadig døsig og falder hen under maden, men han er ikke propmæt på samme måde og falder derfor heller ikke helt i søvn. Så må vi kæmpe med at nusse, vugge og hvad man ellers kan finde på. Dog sover han stadig kun 1-2 timer, så der er ingen tvivl om, at han ikke længere bliver mæt på samme måde.

Hvad kan jeg gøre for, at han bliver godt mæt igen og sover bedre? Er det bare i gang med at trykke under fødderne og lignende? Smile

Kan lige tilføje at han er 3 1/2 uge og kom 13 dage før termin, så der burde være lidt tid til appetitspring Smile Men dog har vi trøske pt., ved ikke om det har noget at sige?
Mor til 3


Offline
Indmeldt:25/10/2011

Tjaa min søn på 13 mdr sover max to timer af gangen HELE natten Smile

7/7-03 19/2-05 21/2-11

Pige 2003 pige 2005 Dreng 2011

Lilypie Breastfeeding tickers

sasja


Offline
Indmeldt:01/02/2008

Det kan sagtens være det appetitspring, som ligger lige ved tre uger (især her i begyndelsen tror jeg faktisk ikke, det er hans korrigerede alder, der er relevant, men selvom du går efter den er der faktisk også en del, der mener, at der er et appetitspring ved 7-10 dage).

Amningen er bøvlet i begyndelsen, hvor man selv og babyen skal lære hvad der virker - og så bliver det bare nemmere og nemmere knus

Redaktør på ammenet

Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Sisse


Offline
Indmeldt:15/03/2007

Rutiner skal man aldrig vænne sig til med babyer, for de ændrer sig på et splitsekund Smile Især i tiden efter fødslen, der er tingene ofte helt anderledes end de er efter en lille måned. Så det at han ikke virker propmæt er ikke tegn på noget skidt. Men det der generer er vel også mest at han virker forpint, ikke? Og det synes jeg ikke nødvendigvis hænger sammen med appetitspring (som han ellers også sagtens kan have), men måske med tarmudviklingen, som vi har talt om i den anden tråd.

For øvrigt - det trøske der, har I fået penicillin? Jeg kan ikke huske om jeg har spurgt om det.

Sisse, La Leche League Leader og mor til drenge fra 2003 og 2006 Familie!

Strik! Maisha.dk - 99 % hjemmelavet (min blog om håndarbejde og den slags Wink)

FrkAnnette


Offline
Indmeldt:05/04/2012
Han virker ikke så forpint længere. Han har i dag skidt flere gange, så der er kommet gang i systemet igen? Og de gange han har grædt, har han højst sandsynelig været sulten. Men nu har vi her til aften snakket meget med ham og underholdt ham. Vi ved jo ikke om han af og til vågner, fordi han har meget energi og bare vil snakke? Grunden til at vi har puttet ham hurtigt de sidste par sage, er at han har gabr flere gange, og så snart vi så får ham til at falde hen, ligger vi ham i liften, og BLING, så er han vågen.
FrkAnnette


Offline
Indmeldt:05/04/2012
Med hensyn til trøsken, så er det brentan mundhulsgel Smile
Sisse


Offline
Indmeldt:15/03/2007

Så kan det altså meget vel have været tarmudviklingen Smile Jeg husker den godt med mine, det var ikke de sjoveste dage Sad Men en fase!

Trøske - jeg mente om årsagen til det kunne være at en af jer har fået penicillinbehandling? Antibiotika slår jo både de dårlige og de gavnlige bakterier ihjel, og de gavnlige bakterier er vigtige for at holde bla. svamp i skak. Derfor får mange problemer med svamp efter en antibiotika-kur. Hvis I har fået det, kan jeg varmt anbefale probiotika foruden Brentanen.

At han vågner når I lægger ham er også helt normalt Smile Kunne det være en ide at putte ham i jeres seng, og så liste af når han sover? Dvs så han ikke flyttes.

Sisse, La Leche League Leader og mor til drenge fra 2003 og 2006 Familie!

Strik! Maisha.dk - 99 % hjemmelavet (min blog om håndarbejde og den slags Wink)

FrkAnnette


Offline
Indmeldt:05/04/2012
Jeg fik antibotika i 32. uge, men ellers har vi intet fået Smile Nu har vi lige snakket med ham, fodret ham og skiftet ble i 2 timer. Så faldt han i søvn på mit bryst, og kæresten bar liften ind i soveværelset og vi sidder i stuen. Så håber vi at han sover nogle timer. Kryds fingre Laughing out loud